رشد هوش کودک از طریق بازی با وسایل ساده

رشد هوش کودک از طریق بازی با وسایل ساده

رشد هوش کودک از طریق بازی به چه صورت امکان پذیر است. یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها این است که بتوانند پتانسیل کودکان خود به درستی پیدا کنند و آن ها پرورش دهند. رشد هوش کودک یکی از مواردی است که هر پدر و مادری از ابتدای تولد فرزندش به آن فکر می کند. در این مقاله با بررسی گزارش ها به معرفی راه های ساده و تاثیر گذار برای رشد هوش کودک می پردازیم.

در دوره ای زندگی می کنیم که اطراف بسیاری از کودکان پر شده از دستگاه هایی مانند تبلت، تلفن های هوشمند، رایانه و غیره. همین اتفاق فرصتی را ایجاد کرده تا بسیاری از آموزش های کاربردی نیز در قالب تکنولوژی برای کودکان به بازار بیاید، مانند  بازی های هوش، آموزش زبان و انواع آن ها.

اما نظر کارشناسان در رابطه با رشد هوش کودک از طریق بازی چیست ؟ آن ها معتقدند هیچ چیز نمی تواند جایگزین مناسبی برای بازی کودکان با وسایل ساده باشد. نسبت به دنیای مجازی، این دنیای واقعی تاثیر بیشتری در فعالیت های ذهنی و رشد هوش کودکان دارد و بازی با اسباب بازی ها، وسایل هندسی ساده و ابزار های بازی هستند که بر رشد ذهنی کودک تاثیر گذار هستند.

از مهم ترین ویژگی های بازی در دنیای واقعی، امکان رشد تفکر فضایی است. بازی با اسباب بازی ها، لمس اشیا و حرکت در بین سطح های مختلف، درک ابعاد فیزیکی جهان را برای کودکان ممکن می کند. تفکر فضایی در تمام دوران رشد ذهن کودکان، یکی از مهم ترین مولفه های درک و هوش محسوب می شود.

تحقیق دانشگاه واشنگتن درباره رشد هوش کودک از طریق بازی

محققان دانشگاه واشنگتن در سال ۲۰۱۲ تحقیقی را منتشر کردند و در آن گفته شد که کودکان بین یک تا دو و نیم ساله ای که طی روز با مکعب های حرف بازی می کردند، رشد زیادی در آموختن زبان داشتند. با تحقیقی که بر روی تاثیر مکعب های حروف بر رشد زبانی کودکان انجام شد، این نتیجه بدست آمد که رشد هوش کودک از طریق بازی با این مکعب ها ممکن و عملکرد بهتری در فراگیری زبان داشته اند.

یکی از محققین این پژوهش، میشل گریسون، باور داشت که دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. اول آنکه کودکان، هنگام بازی با مکعب های رنگی حروف، خانواده های خود را نیز به همراه دارند. خانواده ها با همراهی آنها در بازی و کمک کردن در پیدا کردن حروف و پیش بردن بازی آن ها باعث تاثیر بیشتر بر کودکان و تقویت پایه های زبان آن ها می شوند.

از سمت دیگر طبق بررسی های صورت گرفته کودکانی که بیشتر وقت خود را صرف دیدن تلویزیون  یا بازی با دستگاه های الکترونیکی می کنند، در گوش دادن و توجه به حرف های والدین خود کمتر توجه نشان می دهند. از دلایل این اتفاق می توان به آن اشاره کرد که کودکان هنگام بازی با دستگاه ها غرق در دنیای مجازی می شوند و تمام تمرکزشان بر روی آن قرار داده می شود. این اتفاق موجب می شود تا توجهی به اطراف نداشته باشند و همین عامل، یعنی عدم ارتباط با محیط، می تواند باعث به تاخیر انداختن رشد ذهنی کودکان، مخصوصا، تاخیر در رشد زبانی آن ها گردد.

تجربه ی شما از رشد هوش کودک از طریق بازی چیست ؟

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .