قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

تاثیر کتابخوانی کودکان بر رشد مغزی

کتابخوانی کودکان

تاثیر کتابخوانی کودکان بر رشد مغزی

کتابخوانی کودکان چگونه بر رشد مغزی و هوش کودکان اثر می گذارد ؟ برای آگاهی از تاثیر کتابخوانی کودکان، ما مطالعاتی که در بخش تحقیقات بیمارستان سینسیناتی در اوهایو انجام شده است را مورد بررسی قرار می دهیم.
طبق مطالعاتی که صورت گرفته است، خواندن کتاب برای کودکان تاثیرات متفاوتی را در فعایت های مغزی آن ها به وجود می آورد و همین امر خواندن کتاب توسط والدین برای کودکان را به موضوع قابل اهمیتی تبدیل می کند.

محققان مرکز سینسیناتی در اوهایو، برای اولین بار مشخص کردند که کتابخوانی کودکان در طول دوران رشد و پرورش و پیش از وارد شدن آن ها به مهدکودک تاثیر قابل توجهی بر پردازش داستان ها به وسیله ی مغز آن ها دارد.

به همین دلیل است که سازمان هایی در آمریکا که بیشتر به فعالیت های فرهنگی مرتبط با خانواده می پردازند، والدین را تشویق به کتابخوانی از بدو تولد کودکان می کنند چرا که عقیده دارند با این کار یاد گیری اولیه کودکان تقویت می گردد و با ایجاد اتصالاتی که در مغز آن ها از مفاهیم شکل می گیرد، رشد زبانی کودکان را نیز ارتقا می بخشد.

سوالی مطرح می شود که آیا کتابخوانی کودکان و به طور کلی خواندن داستان بر شبکه های مغزی کودکان پیش از دبستان چه تاثیری می گذارد.

این تیم تحقیقاتی، ۱۹ کودک بین سنین سه تا پنج سال را مورد بررسی قرار داد که حدود ۳۷ درصد از این خانواده ها کم درآمد بودند. خانواده ها پرسشنامه ای را که برای ارزیابی تحریک شناختی کودکان در منزل طراحی شده بود را کامل کردند. این پرسشنامه به مواردی مانند کتابخواندن والدین برای کودکان، میزان دسترسی کودکان به کتاب، مقدار مطالعه کتابخوانی والدین و تنوع کتاب های خوانده شده، تعامل والدین با فرزندان از جمله بازی کردن و صحبت کردن می پرداخت. همچنین از والدین سوال شد که آیا مهارت هایی مانند شمارش اعداد و تشخیص اشکال را به کودکان خود آموزش داده اند یا خیر.

هنگام گوش دادن کودکان به داستان های مرتبط با سنشان، با تصویر برداری ( FMRI ) تشدید مغناطیسی عملکردی، فعالیت مغزی کودکان مورد ارزیابی قرار گرفت، در این مدت نیز کودکان بیدار بودند و هیچ محرک دیداری برایشان وجود نداشت.

نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که با کتابخوانی کودکان در منزل، نواحی خاصی از مغز که مرتبط به پردازش معنایی بود بیشتر فعالیت می کند و این فعالیت ها موجب تقویت زبان شفاهی و خواندن کودکان می شود.

بخش های دیگری از مغز نیز که مرتبط با تخیل و تجسم سازی ذهنی کودکان بود، نقش قابل توجهی در درک داستان و آمادگی کودک برای خواندن را حاصل می شود. این موضوع نشان می دهد که خواندن کتاب های تصویری بیش از کتاب های متنی بر روی کودکان تاثیر گذار است.

شما چه تجربه ای از کتابخوانی کودکتان دارید ؟

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *